‘BÜTÇENİN EN ÖNEMLİ KALEMİ TRAFİK’
20 Aralık 2019 Perşembe 18:27

Dr. Zeki Ulvi Süvarioğlu, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor” programına konuk oldu.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Dr. Zeki Ulvi Süvarioğlu, Radyo Trafik Ankara’da canlı yayında trafik ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Trafiğin, devlet için an simidi olduğunu ifade eden Süvarioğlu, ‘’Devlet bütçe açığını trafikten kazandığı para ile kapatmaktadır” dedi.

 

Süvarioğlu, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

TRAFİK BÜYÜK BİR EKONOMİ

“Trafiğin detayına baktığımız zaman birçok konuyu içerisinde barındırdığını görüyoruz. Trafik dediğimizde aklımıza büyükşehirlerde yaşanan sıkıntı gelir. Ancak trafik dediğimizde sadece kara değil; deniz, demiryolu ve havayolu trafiği de akla gelmelidir. Tüm ulaşım sistemini düşündüğümüzde ise büyük bir ekonominin olduğunu görüyoruz.

 

TÜRKİYE ARAÇ ÜRETİM ÜSSÜ

Dünyada krizlerden bahsediyoruz ama otomobil satışlarına baktığımızda Türkiye’de araç alım ve satımının çok fazla olduğunu görüyoruz. Artık otomobil pazarlaması diye bir kavram oluştu. Türkiye’de büyük araç fabrikaları bulunmaktadır.

 

OTOMOTİV SEKTÖRÜ CAN SİMİDİDİR

Türkiye’de tüm hükümetler vergileri alabildiği kadar çok almak isterler. Devlet bütçe açıklarını kapatmak için bu tip vergileri sürekli yüksek tutuyor. Benzinde ve araçlarda verginin yüksek olmasının sebebidir budur.

Otomotiv sektöründe kayıt dışına çıkmak zor olduğu içinde devlet bu sektörden yüksek vergi almaktadır. Çünkü aracı almak istediğiniz an hemen kayıtlara adınız geçer. Bu açıdan otomotiv sektörü devletin cam simididir.

Artık çok cazip koşullar ile araç alabiliyorsunuz. Biz millet olarak ileriyi düşünmeyip borçlanarak yatırım yapıyoruz. Ekonomi kötü dahi olsa otomobil satışında yine de artış yaşandığını görüyoruz. Dolayısıyla trafik sektörü ciddi bir ekonomi yatırıyor.

 

TRAFİK ARTIK BİR SEKTÖR HALİNE GELDİ

Toplu taşıma alanında da çok ciddi bir ekonominin olduğunu görüyoruz. Trafik artık sektör haline geldi şahsi araçlar, metrolar, tramvaylar, otobüsler, dolmuşlar ve teleferikler ile büyük bir ekonomik alan oluştu. “

 

@radyotrafik06