‘YOL GÜVENLİĞİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR’
20 Aralık 2019 Pazar 17:38

Avukat Emre Eren, Radyo Trafik Ankara’da ‘Hukuk Saati” programında önemli açıklamalarda bulundu ve dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

 

Radyo Trafik Ankara / Özel Avukat Emre Eren, trafik kazaları sonucunda yaşanan sorumluluk kavramına açıklık getirdi. Normal bir bireyin sorumluluklarının olduğunu ancak akli dengesi yerinde olmayan bir vatandaşın güvenliğinin devlet tarafından sağlanması gerektiğini ifade etti. Anne ve babalara da uyarılarda bulunan Eren, çocukların sorumluluğunun onlara ait olduğunu belirtti.

 

Eren, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;

 

YOL GÜVENLİĞİ DEVLETİN SORUMLULUĞUNDADIR

“Alkollü ya da uyuşturucu madde kullanan birine aracınızla çarptığınızda o kişinde de kusur aranır. Ancak akli dengesi yerinde olmayan bir yaya ile kazaya karıştığınızda ise o kişide kusur aranmaz. O kişi sahipsizse onun tedbirini de devlet almak zorundadır. Devlet bu kişilerin o yola girmesini önlemelidir. O yolda akli dengesi vatandaşı korumakta ve yine sürücü olarak sizi de korumak devletin görevidir. Yola bir çocukta ya da hayvanda girebilir bu yolların güvenliği sağlanmalıdır. Nasıl akli dengesi olmayan bireye kusur yüklenemiyorsa çocuğa da kusur yükleyemezsiniz bu durumda kusur anne ve babasındadır.

Eşitlik ilkesi ile birlikte anne ve baba artık ortak görülüyor. Bu tip kazalarda sorumlu ailedir.

 

TRAFİK SORUMLULUK İSTER

Trafik sorumluluk isteyen bir durumdur. Özellikle iş makinaları kullanan vatandaşımızın yanında bir manevracı ya da bununla ilgili teknik sensörlerin çalışması gerekmektedir. Aynı zamanda akli dengesi yerinde olmayan vatandaşın sorumluluğu devlette, yola çıkan bir çocuğun sorunluluğu da ailesindedir.

 

KURUMLAR ARASI ÇELİŞKİ VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR

Eskiden trafik sigortasına gidip sigortadan limiti dahilinde protez masrafınızı alabiliyordunuz. Ancak şimdi SGK’ya gittiğinizde kurum bakıyor ve eğer desteklemediği bir protez ise ya desteklemiyor ya da daha ucuz bir protezi almanızı söylüyor. Bu durumu fırsat bilen trafik sigorta şirketleri de kendilerine pay çıkarıyor.”

 

 

@radyotrafik06